Dobos Attila Csaba
(Nagyvárad, 1970. július 9.)

A Debreceni Egyetem, Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT), Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet (DTTI), Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központjának (AAMK) 6 tagú kutatócsoportjának vezetője.

Az eddigi több mint 50 tudományos és szakmai projektben való közreműködés, illetve -vezetés mellett jelenleg is több K+F projekt résztvevője. A legutóbbi évek során közreműködésével generált, a precíziós mezőgazdaság fejlesztését célzó kutatási programok keretében nagy hangsúlyt helyez az agrometeorológia tudományának a mezőgazdasági termeléssel történő szoros együttműködésére. Kutatói-szervezői, értékteremtő és értékmegőrző munkáját az egyedi agrometeorológiai mérőhálózat tervezése és működtetése, a mérőhálózatok alapadataiból szakma-specifikus modellek fejlesztése mellett a Szász Gábor professzor által alapított debreceni Agrometeorológiai Obszervatórium fenntartása, folyamatos fejlesztése fémjelzi.

Vezetése alatt, az Országos Meteorológiai Szolgálattal és a Debreceni Egyetem szervezeti egységeivel ápolt szoros együttműködés révén az Obszervatórium a valaha volt legszélesebb körű műszerezettségét érte el, így szakmai megfigyelőhelyként az országban egyedülállóan komplex, világszínvonalú mérési programmal üzemel.

A meteorológia eredményeinek a mezőgazdasági gyakorlatba történő átültetéséért tett erőfeszítései nem csak a kutatási projektekre, de az oktatás területére is kiterjednek: az általa oktatott tárgyak (Agrometeorológia és agroökológia, Kertészeti meteorológia, Agroökológia, Fenntartható öntözés, Földminősítés és területfejlesztés, Precíziós mezőgazdaság, Térinformatikai rendszerek alkalmazása a mezőgazdaságban, Elektrotechnika, Agroecology [angol nyelven]) mellett az elmúlt években számos PhD, MSc és BSc hallgató témavezetője.

2021-ben Dobos Attila Csaba a Magyar Meteorológiai Társaság (MMT) Berényi Dénes Emlékdíj kitüntetésben részesült. A méltatás három fő területet emel ki a munkásságából:
– közel három évtizedes kiemelkedő agrometeorológiai kutató munkájáért és oktatói tevékenységét,
– Szász Gábor professzor életművének gondozását és továbbfejlesztését, valamint
– a klímaváltozás által indukált, a fenntartható és a precíziós mezőgazdasági termelés kihívásait is figyelembe vevő innovatív fejlesztések gyakorlati megvalósítását.

Vissza