DOMBAI FERENC
(Törökszentmiklós, 1953. augusztus 14. – Budapest, 2023. július 13.)
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán 1977-ben fizika tanári és meteorológus oklevelet szerzett. Diplomamunkájának címe: Felhőalap és látástávolság mérése hagyományos eszközökkel és laser berendezésekkel.
Az Országos Meteorológiai Szolgálatnál a Radarmeteorológiai Csoportban kezdte meg munkáját, ahol fizikai és technikai kérdésekkel egyaránt foglalkozott. Radarmeteorológiai ismereteit GARP-FGGE expedíciós úton az Indiai-óceánon (1978-1979), és szovjetunióbeli tanulmányutakon szerezte (1979-1980). Tudását itthon kamatoztatta, részt vett a meteorológiai radarhálózat kialakításában, az adattovábbítás módszerének kidolgozásában.
Műszaki érdeklődését követve, a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán folytatta tanulmányait, ahol 1985-ben a digitális számítástechnikai ágazaton szerezett villamosmérnöki diplomámat.
1985-ben az OMSZ Távérzékelési Főosztályára került, ahol főosztályvezető helyettesként a műholdvevő, a radar és a számítástechnikai rendszerek üzemeltetésének és fejlesztésének felügyelete volt a feladata. 1988-tól 1992-ig az OMSZ Számítóközpontjának Üzemeltetési Osztályát vezette. 1992-től az OMSZ elnökének műszaki tanácsadójaként a műszaki és informatikai fejlesztési projektek előkészítése, koordinálása volt a feladata.
Legfontosabb fejlesztésének tekinthető az MRL-5 típusú időjárási radar teljes körű automatizálása. Az 1986-ban Napkoron telepített első radar-automata alapvetően a technikai körülményeknek köszönhetően rövid életű volt. A 90-es évek elejére elkészült újabb változat személyi számítógépekbe illeszthető digitális jel- és képfeldolgozást segítő célprocesszorokon alapult. Munkájának köszönhetően az OMSZ bekapcsolódott a digitális radaradatok nemzetközi cseréjébe. A hazai radarok automatizálása mellett részt vett a cseh és az argentin radarok automatizálásában. Kutatásait az EU COST-75 kutatási program anyagilag is támogatta.
A radar automatizálás mellett részt vett az OMSZ első, integrált számítógépes hálózatának megvalósításában (1993), a meteorológiai mérések automatizálásában (1996), valamint a villámlokalizációs hálózat kialakításában (1997-1999).
1999 februárjától a Környezetvédelmi Minisztérium Informatikai Főosztályára került, ahol főosztályvezető helyettesként, majd informatikai szakmai tanácsadóként dolgozott 2005-ig.
2005 decemberétől ismét az OMSZ munkatársaként dolgozott. A Távérzékelési Osztály vezetőjeként (2006-tól 2009 őszéig) az OPERA program kapcsolattartója is volt. Nyugdíjba vonulásáig (2016. augusztus), mint elnöki tanácsadó és tudományos titkár tevékenykedett.
Pályája során a gyakorlati célokat szolgáló fejlesztések mellett elméleti kutatásokkal is foglalkozott. Régi álma, egy kisradar kifejlesztése – a Grazi Műszaki Egyetemmel együttműködve – a prototípus kidolgozásáig jutott.
Az OMSZ-ban és a honvédségnél radar technikusokat oktatott, az ELTE meteorológiai tanszékén több évig radarmeteorológiai gyakorlatokat vezetett, illetve részt vett a légiirányítók képzésében is.
Doktori értekezésének címe „Hazai villámlás lokalizációs és radar adatok összehasonlító elemzése”, melyet 2008 áprilisában védett meg.
Az OMSZ-nál folytatott tevékenységért 1998-ban Pro Meteorologia emlékplakettel tüntették ki.
Szabad idejét többnyire Szolnokon töltötte, a holt-tiszai evezések mellett gyakorlott sárkányrepülő is volt.